3 muzea w Krakowie, które warto odwiedzić!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
3 muzea w Krakowie, które warto odwiedzić!
Sztuka

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kraków to piękne miasto, w którym nie sposób nudzić się ani przez chwilę! Szczególnie dużo atrakcji na jego terenie znajdą miłośnicy obcowania z szeroko pojętą kulturą – w stolicy Małopolski jest ona obecna niemal na każdym kroku. Podczas pobytu w mieście, warto wybrać się do kina i teatru, wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych, a także zajrzeć do krakowskich muzeów, aby zapoznać się bliżej z ich stałą i czasową ekspozycją. Oto trzy miejskie placówki, które zdecydowanie polecamy odwiedzić w wolnej chwili.

Gmach główny Muzeum Narodowego. Najbardziej znane muzeum w Krakowie

Muzeum Narodowe jest świetnie znane wszystkim miłośnikom krakowskiej kultury. Powstało w 1879 r. i posiada ekspozycję w gmachu głównym i w 10 mniejszych oddziałach. W pierwszej kolejności warto odwiedzić dwie stałe wystawy w gmachu głównym. Pierwszą jest „Broń i Barwa w Polsce”, która prezentuje kolekcję ponad 2000 militariów pochodzących z różnych okresów w dziejach naszego kraju – od średniowiecza aż do II wojny światowej.

Drugą stałą wystawą jest natomiast Galeria Rzemiosła Artystycznego. Można na niej podziwiać blisko 4000 oryginalnych tkanin, mebli, sreber i wielu innych przedmiotów wytwarzanych w artystyczny sposób, siłą własnych dłoni przez lokalnych rzemieślników. To prawdziwa gratka dla osób zafascynowanych życiem w dawnych czasach.

Oprócz tych dwóch wystaw, gmach główny Muzeum Narodowego gości na stałe także Galerię Sztuki Polskiej XX w. ze słynnymi obrazami pędzla znanych artystów. Znajdują się tu dzieła m. in. Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tadeusza Kantora i wielu innych, cenionych malarzy.

Muzeum Farmacji. Od ziołolecznictwa do współczesnego aptekarstwa

Wymieniając muzea w Krakowie, które zdecydowanie warto odwiedzić, nie można pominąć Muzeum Farmacji. Zostało ono założone w latach 40-tych XX w. i obecnie mieści się na aż 5 piętrach. Rozmieszczone są na nich liczne eksponaty – wszystkie tematycznie związane z dziejami farmacji na ziemiach polskich.

Wizyta w tym miejscu to fascynująca podróż po historii leczenia – prezentowane są tu takie ciekawe eksponaty, jak m. in. aparaty destylacyjne, tygle, prasy do wyciskania soków i olejów, komody na zioła lecznicze, a także… zasuszony krokodyl. Na strychu Muzeum Farmacji mieści się natomiast zrekonstruowana suszarnia ziół leczniczych, która dawniej służyła do wytwarzania pierwszych medykamentów.

Fot.: elements.envato.com / Great_bru

Dom Józefa Mehoffera. Młoda Polska na płótnie

Jednym z oddziałów Muzeum Narodowego jest Dom Józefa Mehoffera. Mieści się w nim obecnie muzeum poświęcone twórczości tego wybitnego artysty. Józef Mehoffer tworzył w epoce Młodej Polski i zasłynął z przepięknych obrazów. Jednym z najbardziej znanych jego dzieł jest „Dziwny ogród” – obraz, który można podziwiać w muzeum, uznawany za najważniejsze dzieło polskiego symbolizmu. To jednak jeszcze nie wszystko!

Dom Józefa Mehoffera to niezwykłe muzeum w Krakowie. Oprócz obrazów, w jego wnętrzach można obejrzeć także oryginalne przedmioty należące do artysty. Są to m. in. meble, biblioteka, japońskie drzeworyty i wiele innych osobistych pamiątek, podarowanych przez wnuka Józefa Mehoffera Muzeum Narodowemu. Wizyta w tym miejscu to swoista artystyczna podróż w czasie, do fascynującej epoki Młodej Polski.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / Rawpixel

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*