Najciekawsze premiery teatralne w nowym sezonie!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Najciekawsze premiery teatralne w nowym sezonie!
Teatr

Sezon jesienno-zimowy to okres wielu premier w teatrach w całej Polsce. Na które spektakle warto się wybrać? 

Teatr Ludowy w Krakowie

Intensywnie zapowiada się nadchodzący sezon w jednym z krakowskich teatrów. Jak podkreśliła dyrektorka Teatru Ludowego Małgorzata Bogajewska: „Najbliższy sezon będzie bardzo intensywny i niezwykle bogaty. Otrzymaliśmy wiele dofinansowań ministerialnych i planujemy wiele premier”. Wśród najciekawszych tytułów, które zagoszczą na deskach krakowskiej sceny, znajdują się między innymi „Ballady i romanse” (3 grudnia) Ewy Rucińskiej, „Śmierć komiwojażera” (luty 2023) Małgorzaty Bogajewskiej, „Podwójna farsa niespodzianka” (marzec 2023), „Chłopi” (czerwiec 2023) Remigiusza Brzyka. Dla najmłodszych widzów ekipa teatru przygotowała także nowe interpretacje znanych opowieści dla dzieci, w tym „Doktora Dolittle”, „Piotrusia Pana” (2 października), „Calineczki” (grudzień) czy „Don Kichota” (6 listopada). Spektakle dla dzieci i młodzieży powstają w ramach budowy Teatralnego Instytutu Młodych, nad którym prace mają się zakończyć wiosną przyszłego roku. Jak zapowiada dyrektorka Teatru Ludowego w Krakowie, Instytut ma być sceną dla najmłodszych, tak by już w młodym wieku mogli zapoznać się z magią teatru na żywo. 

Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu

Nadchodzący rok będzie wyjątkowy dla jednego z najpopularniejszych teatrów w stolicy Wielkopolski. Teatr Nowy będzie bowiem obchodzić setną rocznicę powstania. Z tej okazji pracownicy placówki przygotowali dla widzów liczne atrakcje i długo wyczekiwane premiery. Pierwsza z nich będzie miała miejsce już w listopadzie, gdy na deskach teatru zagości nowatorska interpretacja „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Autorzy spektaklu przekonują, że w swojej sztuce spróbują sprawdzić, ile wiedzy o Polakach według autora dramatu jest wciąż aktualne w obecnej rzeczywistości. Jesienią przypada także jubileuszowa, 25. już edycja Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej. Z tej okazji na wydarzeniu pojawią się wyjątkowi goście, w tym Stanisława Celińska, Wojciech Wysocki czy Zbigniew Zamachowski. Jak podkreślają sami dyrektorzy artystyczni Teatru Nowego, zwieńczeniem setnej rocznicy powstania teatru będą wyjątkowe premiery w 2023 roku. Na afiszach mają się pojawić między innymi spektakle w reżyserii Jana Klaty czy Zdenki Pszczółkowskiej. 

Teatr Dramatyczny w Warszawie 

Owocny w interesujące premiery będzie także sezon 2022/2023 w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Na specjalnej konferencji prasowej dyrektor naczelna i artystyczna teatru Monika Strzępka wraz z Dramatycznym Kolektywem zapowiedziała listę najważniejszych premier w najbliższym sezonie. Oprócz 9 stacjonarnych premier teatr przygotuje również jedną premierę spektaklu on-line. Wśród najciekawszych propozycji znajdują się „Sex Edukacja” Agaty Koszulińskiej z datą premiery na marzec 2023, „Chłopaki płaczą” Michała Buszewicza z terminem wiosennym czy „Ottessa Moshfegh, mój rok relaksu i odpoczynku” w reżyserii Katarzyny Minkowskiej zaplanowany na 8 grudnia. Całą listę premier Teatru Dramatycznego na najbliższy sezon można znaleźć na oficjalnej stronie placówki oraz na portalach branżowych. 

Zdjęcie główne: Erik Mclean/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*