Najsłynniejsze muzea w Paryżu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Najsłynniejsze muzea w Paryżu
Sztuka

Paryż nie bez powodu nazywany jest kulturalną stolicą Europy. Trudno znaleźć drugie miasto, w którym znajdowałoby się tyle ciekawych i znanych na świecie muzeów. Każdy, kto odwiedza stolicę Francji, ma okazję zobaczyć na własne oczy nie tylko dzieła sztuki słynnych mistrzów, ale także zapoznać się szczegółowo z innymi, równie ciekawymi aspektami życia i historii miasta.

Luwr

Szklana piramida Luwru jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Francji. Na rozległym terenie muzeum zgromadzone zostały bezcenne dzieła sztuki z różnych epok. Sale są podzielone według kierunków, epok historycznych i terenów geograficznych. Wśród eksponatów znajdują się obrazy, posągi, freski, biżuteria, meble i wiele innych. Niemożliwe jest zobaczenie całej ekspozycji w jeden dzień, ale jest jeden obraz, którego nikt nie przegapi – najsłynniejsza dama z tajemniczym uśmiechem, czyli Mona Lisa.

Adres: Cour Napoleon

Strona: louvre.fr

Muzeum Orsay

Mieści się w budynku opuszczonej, a później odrestaurowanej stacji. Pięć poziomów Muzeum Sztuk Pięknych podzielono na kategorie według rodzaju prac w porządku chronologicznym. Jego kolekcja jest jedną z największych i najcenniejszych na świecie. Podstawę zbiorów oparto na obrazach impresjonistów i postimpresjonistów. Znaczną część ekspozycji zajmuje również Art Nouveau.

Adres: Rue de Lille, 62

Strona: muzeum-orsay.fr

Centrum Pompidou

Otwarte w 1977 roku narodowe centrum sztuki. To pełnoprawny kompleks, w skład którego wchodzą: muzeum, biblioteka, sale wystawowe oraz instytut badawczy. W muzeum eksponowane są dzieła sztuki z różnych dziedzin m.in. malarstwo, rysunek, taniec, a instytut zajmuje się badaniem muzyki i akustyki. Z kolei plac przed centrum jest miejscem występów wędrownych artystów.

Adres: Place Georges Pompidou

Strona: centerpompidou.fr

Muzeum Nauki i Przemysłu

Jest częścią Miasta Nauki i Przemysłu pełnego różnych atrakcji. Można tu poznać budowę wszechświata, podziwiać gwiazdy w pobliskim planetarium, odwiedzić różne wystawy podzielone na sekcje naukowe czy oglądać filmy naukowe w kinie. Część ekspozycji jest interaktywna.

Adres: Avenue Corentin Cariou La Villette, 30

Strona: cite-sciences.fr

Muzeum Oranżerii

Galeria sztuki otwarta w 1927 roku znajduje się w budynku, który kiedyś był szklarnią i zlokalizowana jest na terenie byłego zespołu pałacowo-parkowego, z którego niestety niewiele pozostało. Kolekcja obejmuje dzieła Gauguina, Cezanne’a, Picassa, Renoira i innych. Turyści przyjeżdżają tu jednak przede wszystkim po to, by podziwiać Salę Owalną, w której ustawione są płótna Moneta z cyklu „Lilie wodne”.

Adres: Jardin des Tuileries, Cote Seine

Strona: muzeum-orangerie.fr

Muzeum Rodina

Założone w 1919 roku muzeum znajduje się w Pałacu Biron i posiada największą na świecie kolekcję dzieł Rodina. Oprócz rzeźb, rysunków i fotografii eksponowana jest tu także osobista kolekcja mistrza, który przez 30 lat zbierał antyki. Kompleks muzealny uzupełnia sala kinowa, biblioteka i sklep z pamiątkami.

Adres: Rue de Varenne, 77

Strona: musee-rodin.fr

Muzeum Wojska

Założone w 1905 roku muzeum mieści się w Pałacu Inwalidów – zabytkowym budynku z XVII wieku. Ekspozycja podzielona na epoki prezentuje historię wojska francuskiego i broni od czasów starożytnych po współczesność. Oprócz tego w muzeum są osobne ekspozycje dla artylerii, symboli (flag i sztandarów) czy żołnierzy i umundurowania. Na uwagę zasługuje również sam budynek, który pod względem okazałości dorównuje Luwrowi.

Adres: Hôtel national des Invalides, 129

Strona: musee-armee.fr

Zdj. główne: Alexander Kagan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*