Pałac Potockich – kulturalne miejsce spotkań na mapie historycznego Krakowa

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Pałac Potockich – kulturalne miejsce spotkań na mapie historycznego Krakowa
Wydarzenia kulturalne

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pałac Potockich to nie tylko jeden z zabytków, lecz także miejsce świetnie znane wszystkim miłośnikom krakowskiej kultury. Nie bez powodu, często bywa określany mianem kulturalnego miejsca spotkań osób zainteresowanych wydarzeniami kulturalnymi i literackimi, które regularnie odbywają się w jego murach. Pałac Potockich to także miejsce, w którym lokalne i miejskie środowiska mogą wymieniać się swoim doświadczeniami i nawiązywać owocną współpracę na rzecz rozwoju miasta i jego mieszkańców.

Krótka historia długich dziejów Pałacu Potockich 

Pałac Potockich to zabytkowa kamienica zlokalizowana w historycznym sercu Krakowa. Mieści się przy ul. Rynek Główny 20. Od 2021 r. jej współgospodarzami są Krakowskie Biuro Festiwalowe, Galeria Bunkier Sztuki oraz księgarnia Compare Bookstore. Pałac Potockich może poszczycić się długą i ciekawą historią. Jako jeden z nielicznych budynków, mieści się on na oryginalnej parceli, wytyczonej w 1257 r., czyli podczas samej lokacji miasta.

W XIII w. znajdował się tu dom, a na początku wieku XIV ceglano-kamienny, dwupiętrowy budynek w kształcie litery „L”. W późniejszych wiekach był on rozbudowywany i przekształcony w 3-kondygnacyjną budowlę. Kamienica była wówczas własnością bogatych mieszczan, którzy prowadzili głównie działalność kupiecką.

W kolejnych wiekach Pałac Potockich często zmieniał swoich właścicieli. Gruntownej jego przebudowy dokonano w XVII w., kiedy budynek zyskał barokowy wystrój. Na klasycystyczną modłę przekształcono go natomiast w XVIII w., którą Pałac Potockich zachował do dnia dzisiejszego.

Współczesne wydarzenia kulturalne i literackie w Pałacu Potockich

Dziś Pałac Potockich to odrestaurowany budynek i jeden z ważniejszych zabytków miasta. Słynie nie tylko ze swoich walorów architektonicznych i bogatej historii, lecz także z tego, co jego wnętrza oferują współczesnym gościom. Pałac Potockich to dziś kulturalne miejsce spotkań, które powinien znać każdy miłośnik literatury. W jego wnętrzach regularnie organizowane są bowiem wydarzenia kulturalne, w tym szczególnie te o charakterze literackim.

Fot.: elements.envato.com / serbogachuk

Na początku każdego miesiąca Krakowskie Biuro Festiwalowe, które jest współgospodarzem Pałacu Potockich, publikuje program najważniejszych wydarzeń, które odbędą się przy ul. Rynek Główny 20. Są to m. in., warte zainteresowania miłośników polskiej i europejskiej literatury premiery książek, wykłady poświęcone twórczości znamienitych pisarzy i poetów, spotkania festiwalowe, a także koncerty muzyczne. Ważnym elementem działalności prowadzonej w Pałacu Potockich są także warsztaty organizowane dla dzieci i młodzieży.

Misją, jaka przyświeca działalności prowadzonej w Pałacu Potockich, jest przede wszystkim tworzenie otwartego i zrównoważonego miejsca dialogu kultury i nauki, działań społecznych, edukacji i innowacji. Oprócz licznych wydarzeń o charakterze kulturalnym i literackim, w pałacu odbywają się także spotkania dyplomatyczne, konferencje oraz eventy biznesowe. Wszystko po to, aby miejsce to stale tętniło życiem, stanowiąc wspólne dobro instytucji należących do sektora kultury, nauki i dyplomacji oraz mieszkańców miasta i odwiedzających je turystów.

 

Zdjęcie główne: elements.envato.com / marcopacello68

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*