Banksy i jego najpopularniejsze prace

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Banksy i jego najpopularniejsze prace
Sztuka

Od 1 do 19 września 2021 roku mogliśmy brać udział w  wyjątkowej wystawie The Art of Banksy. Without Limits, która odbywała się w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. 

Wydarzenie prezentowało ponad 100 prac artysty. W związku z tym postanowiliśmy przedstawić najpopularniejsze dzieła autora.

Banksy – najpopularniejsze dzieła

Dziewczynka z balonikiem – There is Always Hope

Jedna z najlepszych i najbardziej znanych prac Banksy’ego. Widniała na obrazie, który stał się głównym przedmiotem akcji Love is in the Bin – słynnego performance’u Banksy’ego w londyńskim Sotheby’s. Ma wiele interpretacji. Jedną z nich jest wejście w dorosłość i tęsknota za utraconą beztroską. Inna to pozostawienie za sobą ciężarów przeszłości i podążanie optymistycznie do przodu.

Rage, Flower Thrower (Flower Bomber)

Praca została namalowana na ścianie budynku stacji benzynowej przy autostradzie do Jerozolimy. Wyraża bunt przeciwko elitom i władzy. Postać zamaskowanego Palestyńczyka emanuje nienawiścią i odwagą. Mężczyzna przygotowuje się do rzutu granatem. Zamiast granatu jednak trzyma w ręku bukiet kwiatów. Kolorowe kwiaty interpretowane są często jako poparcie dla społeczności homoseksualnej.

Mur w Jerozolimie

Wiele murali Banksy’ego widnieje na 760-kilometrowym murze dzielącym Izrael i Palestynę. Przedstawiają one realia życia w Strefie Gazy, a także poglądy samego autora. Według niego Palestyna stała się największym więzieniem na świecie. Jednym z najsłynniejszych murali jest postać dziewczynki, która chce przefrunąć przez mur za pomocą baloników.

Pulp Fiction

Praca przedstawia postacie grane przez Samuela L. Jacksona i Johna Travoltę w filmie Pulp Fiction z 1994 roku, z bronią zastąpioną bananami. Szablon graffiti widniał na ścianie w pobliżu stacji metra Old Street w Londynie od 2002 do 2007 roku. 

Kissing Coopers

Praca została umieszczona na ścianie pubu The Prince Albert w Brighton. Wywołała wiele emocji i ugruntowała wizerunek autora jako prowokatora. Interpretacje są różne. Jedna z nich to wsparcie dla społeczności homoseksualnej. Niektórzy interpretują pracę jako szyderstwo z policji i z całego systemu.

Ciekawostką jest, że właściciele lokalu, na którym widniało oryginalne graffiti, przenieśli mural na płótno, a oryginał sprzedali, gdyż zbyt często padał ofiarą wandali.

Szczury

Szczury pojawiają się bardzo często na muralach autora. Dla Banksy’ego są symbolem wszystkich ludzi, którzy zostali pozostawieni na marginesie społeczeństwa w toku globalizującego się świata. Jak mówi sam autor: „istnieją bez pozwolenia. Poluje się na nie, są znienawidzone i prześladowane”. Często są również symbolem wyścigu szczurów.

Uciekający więzień

Jeden z najnowszych murali artysty. Pojawił się w marcu 2021 roku na bocznej ścianie byłego więzienia w Reading. Uciekający więzień miał przypominać Oscara Wilde’a, który był uwięziony w więzieniu Reading, z liną związaną z prześcieradeł i przyczepioną na końcu maszyną do pisania.

zdj. główne: Nicolas J Leclercq/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*